Iluze pod maskou "kdyby"

17. února 2012 v 17:24 |  Téma týdne
Co by stalo kdyby…?
Nic přece. "Kdyby! Je náš výmysl pro ulehčování a znemožňování situací a také pro podporu našich každodenních intrik.
Kdyby "kdyby" neexistovalo, myslím, že život by byl rozhodně mnohem těžší, protože to kdyby nám dává určité naděje a iluze.
Často ho používáme ve fantazírování a přesto, že ho tam slyšíme a vnímáme, tak toužíme, aby se tak opravdu stalo, takže přesto, že nás to slovo oklamává nám zároveň dodává potřebné naivní tužby a snů, bez nichž by život nebyl žitím, ale pouhým přežíváním.
Slovo kdyby i se svým významem hraje v životě nás všech i když ho někteří vnímají více a jiní méně, jako je to se vším.
Každý určitě zná rčení "kdyby byly v prdeli ryby, nemusely by být rybníky." Podle mě je tomu skutečně tak. Kdyby šlo tohle to a támhleto tak a tak, tak by se nikdo nelopotil s ničím obtížnějším.
Co by se stalo kdybych měla křídla, která by mě nadnášela nad světem?
Viděla bych vše a mohla bych se bezpečněji přemisťovat kamkoliv na téhle planetě, kam by mě jenom napadlo. Prohlédla bych si blankytné nebe a možná odhalila různé taje tam ze shora. Házela bych přímo z nebe hladovým lidem v Africe jídlo a jiné potřebné věci a to kdykoliv, kdybych jen chtěla vzlétnout a učinit tak.
To je ač hloupý, tak malý příklad.
Naivní sen o lítaní a co bych všechno mohla dělat, kdyby se mi ten sen splnil. Naprosto zbytečné plánování, protože křídla mi nikdy nenarostou. Na druhou stranu hezká představa, která mi dodává šťastný pocit. A přesně takhle již několikrát zmiňované slovíčko klame,
Nakonec se chci omluvit za pravopisné chyby, ale věřte, že je dělá každý a že kdybych uměla pravopis lépe, využila bych těch schopností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Hrdinové tragédií jsou vždy docela obyčejní lidé...

-----------------

Komentáře

1 Mniška Mniška | Web | 17. února 2012 v 18:13 | Reagovat

Tohle je dobrá úvaha, se kterou opravdu souhlasím. Je to lidský výmysl. Ale myslím, že i s tím "kdybych měla křídla" by to bylo složitější, protože kdyby to bylo vážně možné, měli by křídla všichni anebo alespoň ti, kdo by si je moc přáli mít, a to by byla naprostá většina. To by bylo ve vzduchu "andělů" a už tak pohodlná cesta by to nebyla :) ono, kdyby bylo to "kdyby", muselo by to platit i pro všechny ostatní, protože je svět tak zařízený.
Ale jinak zajímavý článek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama