Ve škole mě nenaučili nic, kromě nového pohledu na svět

22. února 2012 v 12:09 |  Téma týdne
Možná budu chvílemi přímo od tématu odbíhat, ale chci to napsat, jak to cítím.
Než jsme šla do první třídy, moc jsem se těšila, hlavně na učitelku. Byla jsem hodně naivní dítě, věřila jsem, že jsou všichni hodní a vůbec jsem netušila kolik zla se v těch lidech kolem mě skrývá.
Konečně jsem se dočkala své učitelky, problém ovšem byl, že jsem nebyla krásné dítě a nenarodila jsem se v nijak bohaté rodině, takže paní učitelka neměla jediný důvod mít mě ráda a taky neměla. Moje iluze se začínali pomaličku hroutit. Přesto jsem základku přežila s úplným klidem na srdci. A abych to shrnula, tak kromě komunismu, díky našemu zahořklému učiteli dějepisu mě co se látky týče na základce opravdu nic nenaučili a nepřipravili mě na další školu.
Zjistila jsem, že na základní škole jednou dostanete špatnou známku a už se to s vámi potáhne až do konce a přesně naopak. Takže vůbec nezáleží co umíte. Jsou to zabité roky.
Na základní škole se dělají mezi žáky opravdu velké rozdíly.
Ale co mě na té škole nenaučily?
Kromě toho co měli a nenaučili … vyvolávali v nás velké rozdílové poznatky, jakoby chtěli ukázat, že někteří jsou daleko pod těmi ostatními, tak že, že jsme si rovni mě rozhodně nenaučili, také vychování, bohužel, ani respektu.
Spousta lidí u mě má přirozený respekt, nebo si ho nějakým způsobem umí udělat, ale někteří učitelé jsou opravdu zralý do Bohnic.
Po devíti přesto všechno hezkých letech jsem přišla na střední školu, kde jsem dnes třetím rokem.
Ve třídě jsme tři holky, protože je to spíše škola pro chlapce, přesto se tam dívky smí hlásit a myslím, že v oboru jsme na tom stejně jako oni. Přesto nám někteří profesoři nechutně předhazují, jak jsme hloupé a méně cenné. Mě už to štve, nemyslím si, že holka má tvrdnout celý život u plotny nebo v kanceláři.
Kromě toho se mi na střední škole otevřel úplně jiný svět. Ale nic hezkého. Nechci být příliš kritická.
Na základní škole jsme se pořád smála, vše jsem brala hodně optimisticky a i když se našlo pár lidí, které jsem nemusela, nikdo mi nikdy nepřišel tak zlý, jako spolužáci a profesoři, které mám teď. Nehledě na to, že jsem kvůli škole přišla o to jediné, co mě kdy bavilo - koně.
První dva roky jsem byla na intru. Moc jsem tam chtěla a přes protesty maminky jsem si to prosadila a po dvou letech raději každé ráno vstávám ve 4 a dojíždím.
Opravdu jsem to tam psychicky nezvládla.
Co se týká učitelů, naučili mě, jak je život nespravedlivý. Kolikrát se snažím jako idiot a nikdo to ani maličko neocení. A někteří se vůbec nesnaží, ale mají bohaté rodiče, kteří sponzorují různě školu a ti pak nemusí mít v hlavě opravdu nic.
Nejhorší ze všeho jsou ale spolužáci. Naučili mě postupně nemít ráda lidi.
Takže sami tak nějak posuďte co třeba mě škola naučila a co ne. Určitě je to hodně mojí osobou a postavením, jaké k tomu mám. Ale po tihle zkušenostech chci odjet do Afriky a žít tam. Lidi jsou tam úplně … úplně jiní.
A je sice hezké, že poznám vady dřev a různé lesní škůdce, ale za ty oběti a úplného změnění pohledu na svět, který mě tak trochu trápí mi to nestojí. Škola mi vzala to, co jsem sama na sobě měla ráda. A pro život mě naučila, že čím větší svině budu, tím lépe se budu mít.
Je to hnusné a já vím, že v životě jde mnohem, mnohem o víc, než si všichni ti Hanzlíci myslí. Pro nikdo z těch ze školy, nechci je nazývat lidmi, bych ani nehnula prstem, stejně jako oni pro mě. Chovám se totiž ke každému jako on ke mně.
Věřte, že ta hořkost nevznikla jen tak.
Nakonec mi vzniklo trochu jiné téma a také se omlouvám za chyby a doufám, že nikoho neurážím, snad né všichni jste takový.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Hrdinové tragédií jsou vždy docela obyčejní lidé...

-----------------

Komentáře

1 AvrilQa AvrilQa | Web | 22. února 2012 v 12:28 | Reagovat

popravdě si to napsala ;)

2 Karla Mitošinková Karla Mitošinková | 22. února 2012 v 12:36 | Reagovat

Pokud poznáš choroby stromů a dovedeš identifikovat škůdce a nasadit včasnou léčbu - zůstaň v České Republice! Chceš-li změnu, můžeš si udělat stáž v Rakousku nebo na Slovensku. V Africe jsou lidi úplně stejní jako všude jinde. A rozdíly mezi bohatými a chudými daleko propastnější. Navíc je tam spousta chorob, žena tam má cenu velblouda a stromů je tam poskrovnu. Jsou osoby, co celý život cestovaly, aby na stará kolena zjistily, že to štěstí na ně celou dobu čekalo doma...

3 cheshirecat cheshirecat | 27. června 2012 v 20:39 | Reagovat

Ten komentář nademnou má pravdu v postavení žen v africe. Obyčejně nemají moc práv a jsou jen majetkem. To je ta nevýhoda.

Ale v některých věcech jsme si docela podobné jak si tu na tom blogu čtu, tak mě to zaujalo.
Jinak mě taky na základce neměla učitelka ráda. Nikdy jsem nebyla oblíbená ani u spolužáků, takže to nebyla sranda, ale nebylo to nejhorší.
Pak jsem šla taky na školu spíš pro kluky. Jen jsme tam nebyly 3 holky, ale byla jsem tam jediná. Naštěstí jsem nikdy neměla problém s učiteli, to by si nedovolili, ale se spolužáky to byl kříž. Stačil jeden vůl co zastával názor že ženská patří k plotně a tím nakazil všechny ostatní. Pak to byly 3 otravné roky. Makat jsem musela 2x tolik co ti kluci protože jsem furt musela někomu něco dokazovat a když se mi něco podařilo tak se do mě zas naváželi že to je proto že mám protekci. Tam byl špatně úspěch i neúspěch. Když se něco nepovedlo, tak jsem byla prostě jen blbá ženská co na to nemá, když se povedlo tak nadávali že to je protekce.
Kolektiv se sice zlepšil na nádstavbě, ale byla potíž že tam jsem konečně potkala jednoho kluka co za to stál a tak si mě jeden učitel lehce dobíral. To už pak neúspěchy neshazovali na to že jsem ,,jen" holka, ale na to že jsem místo učení prováděla kdovíco s přítelem.
Celkově můžu říct že škola mi docela pěkně znechutila co mě bavilo, to co bych potřebovala k výkonu povolání nás tam stejně nenaučili. Jsme tak o 20 let pozadu. Navíc to bylo 5 let pekla a díky tomu že jsem holka ani nemůžu najít práci. Často si nadávám že jsem do toho šla. Jen jsem neměla moc na výběr. Do jiného města jsem studovat nemohla protože by naši intr nemohli zaplatit. Takže jsem brala co bylo a co mě zajímalo a to byla asi chyba.
A poprvé jsem se svými spolužáky za jedno. Furt mi vykládali že to je blbost že jsem na ten obor šla, že práci nenajdu. A trefili se.
Jednak bez praxe mě nevemou nikam a tam kam by mohli se jim zas nelíbí to že jsem baba.

No...promiň za takový spam komentářů a ještě takových negativních. :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama